AFOEM Regional Committees

Fellows of the Faculty residing in New Zealand and the states and territories of Australia form the six individual AFOEM Regional Committees.

Each Committee is a subcommittee of the AFOEM Council, reporting directly to Council. The key functions of these Committees include:

  • providing advice to AFOEM Council in relation to matters within their College region
  • promoting the specialty of occupational and environmental medicine at local careers expos and provide advice to interested candidates about training opportunities within the region
  • providing advice to the Regional Director of Training on educational issues relating to trainees
  • developing and delivering local educational activities and resources to meet the needs of local trainees and clinical supervisors in accordance with the training program
  • developing and delivering local educational activities to meet the needs of local Fellows in accordance with the CPD Program

Committees

Aotearoa NZ | NSW / ACT | QLD / NT | South Australia | VIC / TAS | Western Australia


Aotearoa NZ

Members

Dr Geraint Emrys, Chair
Dr Michael Austen, Deputy Chair
Dr Rod Douglas, Director of Training
Dr Siobhan Gavaghan
Dr John Heydon
Dr Michael Kahan
Dr Alexandra Muthu, AFOEM Council representative
Dr David Payne, Trainee representative

Key information

Aotearoa NZ AFOEM Committee Terms of Reference (PDF)
MCNZ 'Audit of Medical Practice'

Contact the Aotearoa NZ AFOEM Committee at AoNZ_AFOEM@racp.org.nz


New South Wales/Australian Capital Territory

Members

Dr Tania Rogers, Chair
vacant, Deputy Chair
Dr Prasad Abeydeera
Dr Armand Casolin
Dr Nee Chen Khoo, Director of Training
Dr Catherine Kelaher, ACT representative
Dr Sandra McBurnie, AFOEM Council representative
Dr Rachel MacKellar, Trainee representative

Key information

AFOEM NSW Committee Terms of Reference (PDF)


Queensland/Northern Territory

Members

Dr Sid O’Toole, Chair and AFOEM Council representative
vacant, Deputy Chair
Dr Angus Forbes, Member
Dr John Schneider, Member
Dr Kalesh Seevnarain, Director of Training
Dr David Cleveland, Trainee representative

Key information

AFOEM QLD & NT Committee Terms of Reference (PDF)


South Australia

Members

Dr James Economos, Chair
Dr Beata Byok
Dr Will Greenrod, Secretary
Dr Peter Jezukaitis
Dr Josh Munn, AFOEM Council representative
Dr Ilse Stockhoff, Director of Training
Dr Graham Wright

Key information

AFOEM SA Committee Terms of Reference (PDF)


Victoria/Tasmania

Members

Dr James Chan, Chair
Dr David Gras, Deputy Chair
Dr Tim Hwang, Member
Dr Andrea James, AFOEM Council representative
Dr Robyn MacBeth, Director of Training
Dr Nathan Pastor, ANZSOM/AFOEM liaison
Dr Majid Rahgozar, Deputy Director of Training
Dr Chung Yew Chee, Member
Dr Dominic Yong, ANZSOM President-elect
Dr James Crompton, Trainee representative

Key information

AFOEM VIC & TAS Committee Terms of Reference (PDF)


Western Australia

Members

Dr Kevin Tan, Chair
Vacant, Deputy Chair
Dr Karina Powers, AFOEM Council representative
Dr Steven Clarke, Director of Training
Dr Yure Pavic, Member
Dr John Suthers, Member
Dr Euan Thompson, Member
Russell Fayers, Trainee representative

Key information

AFOEM WA Committee Terms of Reference (PDF)

Close overlay